Viagra Cena Makedonija


Viagra ( Sildenafil )Виагра апчиња

Виагра апчиња се фармаколошка група на лекови кои се користат за лекување на еректилна дисфункција кај мажите. Лекот не влијае на еректилната дисфункција на менталното централно потекло.

Форма за издавање и состав

Лекот Виагра е достапен во форма на обложени таблети. Една таблета содржи главната активна состојка силденафил (во форма на цитрат) во неколку дози – 25, 50 и 100 мг. Исто така вклучени во таблетот се помошни компоненти:

 • Магнезиум стеарат.
 • Микрокристална целулоза.
 • Безводен калциум фосфат.
 • Крскармелоза натриум.

Таблетите се пакувани со плускавци од 1, 2, 4 и 12 парчиња. Пакетот со картон содржи еден блистер со соодветен број на таблети и упатства за употреба на лекот.

Фармаколошко дејство

Виагра има главна активна состојка на таблетите за развој на ерекција кај маж за време на почетокот на сексуалната возбуда поради зголемен проток на крв во кавернозните тела на пенисот. Силденафилот ја инхибира ензимската cAMP-специфична фосфодиестераза тип 5 (PDE5). Ова доведува до зголемување на концентрацијата на cAMP (цикличен аденозин монофосфат), што предизвикува релаксација на мазните мускули на ѕидовите на крвните садови и кавернозните тела на пенисот и го подобрува нивното полнење на крвта, што доведува до ерекција. Локалното возбудување, исто така, произведува азотен оксид (NO), што го стимулира зголемувањето на концентрацијата на cAMP. Се верува дека активната супстанција на таблетите Виагра го подобрува дејството на азотниот оксид. Главен услов за ефектот на употребата на овој лек е присуството на сексуална стимулација на човекот и негово возбудување.

По ингестија на Виагра таблетите, силденафилот брзо се апсорбира од луменот на тенкото црево во крвта. Неговата терапевтска концентрација се постигнува во рок од половина час по земањето на пилулата, максималната концентрација – по 1 час. Кога земате пилула по оброк, брзината на апсорпција е малку помала отколку на празен стомак. Силденафилот е рамномерно распределен во сите ткива. Неговиот метаболизам се јавува кај хепатоцитите (клетки на црниот дроб) со формирање на средни продукти на распаѓање, кои се елиминираат од телото со измет (до 90%). Полуживотот (времето во кое половина од целата доза на лекот се излачува од телото) е 4 часа.

Индикации за употреба

Главната индикација за употребата на Вијагра апчиња е корекција на машката сексуална еректилна дисфункција, сè додека ерекцијата на пенисот не е доволна за сексуални односи. Важен услов за постигнување на резултатот е дека мажот има сексуална возбуда.

Контраиндикации

Употребата на Виагра таблетите е контраиндицирана во одредени патолошки состојби на телото, кои вклучуваат:

 • Индивидуална нетолеранција или преосетливост кон силденафил или помошни компоненти на лекот.
 • Истовремената употреба на Виагра-таблетите и другите лекови кои се донатори на азотен оксид, што може да го потенцира хипотензивниот ефект и да доведе до значително намалување на системскиот артериски притисок.
 • Услови во телото на човекот во кој несакана сексуална активност – тешка кардиоваскуларна болест, коронарна срцева болест, стабилна или нестабилна ангина , присуство на акутна или хронична срцева слабост.
 • Губење на видот во едно око поради не-исхемична невропатија на оптичкиот нерв, без оглед на поврзаноста на оваа патологија со претходна употреба на лекови или соединенија кои се инхибитори на ензимот PDE5.
 • присуството на болести на кардиоваскуларниот систем, кои се придружени со намалување на системскиот артериски притисок (артериска хипотензија).
 • Истовремена хепатална или ренална инсуфициенција.
 • Наследна дегенеративна патологија на мрежницата.
 • Неодамнешен миокарден инфаркт или мозочен удар.

Присуството на контраиндикации мора да се определи пред употреба.

Дозирање и администрација

Таблетите Виагра се земаат орално, без оглед на оброкот (биорасположивоста на пациентот и брзината на апсорпција на активната супстанција на лекот од цревата погоре). Пилулата мора да се земе веднаш по отстранувањето од блистер, бидејќи нејзиното пролонгирано изложување на воздух може да ја намали концентрацијата и активноста на силденафилот. Исто така, за време на приемот, се препорачува да се држи таблетата некое време во устата додека не се омекне, а потоа се проголта, за подобар премин на таблетата преку хранопроводот, може да се измие со мала количина на течност. Препорачаната доза е 50 mg, доколку е потребно, може да се зголеми до 100 mg. Максималната дневна доза е 100 mg во исто време. За да се постигне квалитативен ефект, пилулата Виагра мора да се земе 1 час пред планираната сексуална активност. Во случај на откажување на црниот дроб, дозата на земен лек е намалена на 25 mg.

Несакани ефекти

По земањето на Виагра таблетите може да се развијат несакани дејства, чија фреквенција на појава зависи од дозата. Ваквите негативни реакции можат да се развијат од страна на разни органи и системи, кои вклучуваат:

 • Дигестивен систем – гадење, повраќање, абдоминална болка, нестабилна столица.
 • Централен нервен систем – вртоглавица, несоница, зголемен мускулен тон.
 • Органи на респираторниот систем – назална конгестија, ларингитис (воспаление на ларинксот), фарингитис (воспалителна реакција на фарингеалната мукоза), дисфункција на надворешно дишење.
 • Уринарен систем – развој на инфективно воспаление на уринарниот тракт (уретритис, цистит ).
 • Смисла органи – повреда на видот во форма на магла пред очите, промена во перцепцијата на бојата, конјунктивитис .
 • Мускулно-скелетен систем – болка во мускулите и зглобовите.
 • Репродуктивниот систем – кршење на функционалната активност на простатата, продолжена ерекција, која може да трае до еден час (приапизам).
 • Алергиски реакции – се развиваат доста ретко, се појавуваат осип на кожата, нејзината чешање или уртикарија (блистер осип, сличен на изгореница на коприва).

Во случај на несакани дејства, лекот треба да се прекине и да побара медицинска помош.

Специјални инструкции

Пред да започнете со употреба на Вијагра апчиња, потребно е внимателно да ги прочитате упатствата, има неколку конкретни инструкции за земање на оваа дрога:

 • Виагра таблетите треба да се користат со претпазливост кај мажи кои имаат анатомски дефекти на пенисот, што може да се манифестира за време на неговата ерекција (Peyronie-ова болест, анулација, сврзно фиброза на кавернозните тела).
 • Употребата на лекот не се препорачува кај лица со предиспозиција за приапизам (продолжена ерекција) на позадината на српеста анемија, леукемија, мултипен миелом.
 • За добар резултат по земањето на лекот потребна е сексуална стимулација.
 • Употребата на Вијагра апчиња е исклучена кај мажи кои се контраиндицирани во сексуалната активност, особено поради патологијата на кардиоваскуларниот систем.
 • Лекот не е индициран за употреба кај жени.
 • Не земајте Виагра таблети за деца и адолесценти под 18 години.
 • Не можете да го користите лекот за време на извршувањето на работата што бара висока концентрација на внимание или брзина на психомоторни реакции.

Во аптека мрежата, Виагра таблетите се продаваат без рецепт. Ако имате прашања или сомнежи за употребата на лекот, треба да се консултирате со вашиот лекар.

Предозирање

Кога се препорачува терапевтска доза на Виагра таблети, се развиваат симптоми на несакани ефекти од различни органи и системи. Колку е повисок степен на предозирање, толку е поизразена симптомите. Во такви случаи се изведува гастричната, латералната цревна и симптоматска терапија.

Колеги на Виагра

Аналози на Виагра таблетите за активната супстанција се Конегра, Сиалис, Левитра.

Услови за складирање

Рок на траење на Виагра таблетите од времето на производство е 5 години. Лекот треба да се чува на суво, темно место кое е недостапно за деца на температура на воздух не повисока од + 25 ° C

Виагра апчиња Цена

Цената на Виагра таблетите зависи од нивната доза и бројот на таблети во пакетот:

 • 25 mg, 1 таблета – 584-631 рубли.
 • 25 mg, 4 таблети – 2395-2403 рубли.
 • 50 мг, 1 таблета – 621-716 рубли.
 • 50 мг, 2 таблети – 1197-1303 рубли.
 • 50 мг, 4 таблети – 2112-2266 рубли.
 • 100 mg, 1 таблета – 842-874 рубли.
 • 100 мг, 2 таблети – 1350-1524 рубли.
 • 100 мг, 4 таблети – 2455-2612 рубли.

Осврти на Виагра:

Виагра е премногу скапо. Благословот сега е куп аналози со подобра цена. Тој студирал сè и се населил на висарсин: зделка, обични бели таблети, мека акција и никакви несакани ефекти. Многу задоволни и препорачувајте на сите!

Седев на Виагра една година, додека, еден ден, сфатив колку ме чини. Сега земам Визарсин, многу попрофитабилно.

Претходно, Viagra пие, се префрли на Vizarsin – тоа е многу повеќе профитабилни, но ефектот е ист. Јас никогаш не разбрав зошто е на Виагра дека таквите цени се распаѓаат, а јас сè уште не разбирам)

Името Виагра е премногу добро познато, таблетата е забележлива, сина. И јас сум сив кардинал, во мојот џеб имам бела Визарсин пилула, па дури и со дама што можам да ја пијам, изгледа како од алергии)

Види, сите Визарсин пофалби. И јас ја користев вообичаената Виагра многу повеќе како тоа!

И колку е овој визарсин? Воопшто не слушнав за него. Тој ги зел Виагра и Импаза.

Копирањето на веб-страница е можно само ако има активна врска со изворот.

Информациите на оваа страница се за информативни цели и не се рецепт за третман.